NEJPRODÁVANĚJŠÍ

cena 50 Kč
skladem

...

arr3Manifest otevřeného podníkáníÚvod Otevřené podnikání je návrh nového způsobu organizování práce. Oproti podnikům uplatňujícím...

ANKETA

Líbí se Vám design našeho e-shopu?

Ano, moc. 45% Spíše ano. 23% Moc ne. 17% Vůbec ne. 15%


18. 04. 2018

Děláme to ekologicky a lokálně aneb Rozkrýváme zdroje našich surovin

Rozhodli jsme se, že se nebudeme schovávat za nejmenovaná hesla o ekologii a o kvalitních poctivých surovinách, z nichž naše mýdla vyrábíme. Ostatně dnes je to trend, který je mnoha firmami zneužíván ve prospěch vyššího prodeje a vyšších zisků. Ale jelikož my to myslíme opravdu vážně - pro dnešek opustíme líbivá hesla a ponoříme se rovnou do světa, který se za těmito hesly skrývá a který je pravým důvodem, proč to všechno děláme - do světa lokální ekonomiky :-)

 

Co je to vlastně lokální ekonomika? 

Představte si například skupinu lidí, která se sklání nad vědrem a lide do něj vodu. Vědro je ale děravé a voda protéká otvory v jeho stěnách a hromadí se v lavoru pod vědrem. Bohužel takto nějak to funguje i doopravdy, kdy peníze z našich malých regionů, z místní ekonomiky, utíkají vlivem mnoha okolností nenávratně pryč. Většinou končí v nenasytných chřtánech velkých nadnárodních firem a korporací. Tím pádem dochází k tomu, že peníze se hromadí mimo region a daný region tak ztrácí nejen peníze, a tedy kupní sílu, ale rovněž své někdejší sebevědomí a svébytnost.

Kdysi to bylo právě naopak - každý region se mohl pyšnit svou vlastní historií a tradicí, na kterou byl každý obyvatel náležitě hrdý. Rovněž peníze přirozeně kolovaly v daném regionu, vždyť neexistovaly žádné nadnárodní supermarkety, ale téměř každé menší město mělo svého pekaře, řezníka, ševce, hokynáře a spoustu dalších potřebných profesí a řemeslníků. Sice nebyl tak obrovský výběr zboží jako dnes, ale zato bylo zboží kvalitní, dobré a především poctivé. Možná jste neměli desatero párů bot, ale měli jste jedny či dvoje, které vám však vydržely mnoho let. Jak by také ne, když řemeslo (dnešní "know-how") se dědilo z generace na generaci, a navíc si místní obchodník či řemeslník nemohl dovolit příliš podvádět a šidit, jinak by okamžitě utrpěla jeho pověst.

Náš životní styl se ale během desetiletí radikálně změnil. Většina lidí dnes za prací někam dojíždí, často pracují pro velké nadnárodní firmy, jsou stresovaní, nespokojení a domů se vracejí v podvečer. O víkendech pak dohání péči o rodinu a domácnost, sami nic neprodukují a nakupují v supermarketech, ve velkých obchodních řetězcích a po internetu. Jejich peníze tak opouští místní komunitu a ta samozřejmě chudne...

Lokální ekonomika je tedy ve zkratce řečeno koloběhem energií v místě, kde žijeme. Když dobře funguje, což znamená, že vyrábí zboží a produkty, poskytuje poctivé služby a obchoduje v co nejvyšší míře v konkrétním místě, místní komunita díky ní prosperuje a daný region ožívá. Lokální ekonomika je tedy úzce spojena s lokální soběstačností a uvědomělou místní komunitou.

Lokální ekonomika zároveň představuje šetrné hospodaření s obnovitelnými zdroji, péči o krajinu a zkoumání kapacit regionu, ve kterém žijeme. Znamená rovněž vědomou péči o ekonomický potenciál, který si dokážeme vytvořit vlastním úsilím a dovednostmi, a to takovým způsobem, aby byl využíván v dané lokalitě ku prospěchu všech jejích obyvatel. V neposlední řadě lokální ekonomika v sobě zahrnuje jistý princip nezávislosti na politických výkyvech vlád, ale i ekonomických krizích, kterým dokáže čelit právě svou vlastní soběstačností.

 

Inspirují nás Orlické hory...

Jelikož sídlo naší mydlárny je v podhůří Orlických hor a my jsme si Orlické hory opravdu zamilovali, netajíme se tím, že jsou to právě ony, které nás k naší tvorbě inspirují. A tak do našich mýdel dáváme místní čistou neratovskou poutní vodu, místní bylinky (které jsou pro tento region typické - viz mýdlo Orlická víla), inspirujeme se zdejšími lidmi (viz mýdlo Chudobka z Orlických hor) a v neposlední řadě se snažíme používat co nejvíce lokálních surovin... 

 

Suroviny ideálně lokální

Asi tušíte, že kokosový tuk, bambucké máslo či olivový olej, které jsou "stěžejními kameny" našich mýdel, v Orlických horách neseženeme. Co lze však pořídit místně či alespoň z České republiky, tomu otevíráme do naší mydlárny doširoka brány :-)

Co u nás sežente lokální:

  • med, včelí vosk a propolis (více o včelařích z Kameničné)
  • většinu bylinek, které do mýdel používáme (sbírají nám je jedni úžasní lidé, kteří žijí přímo v panenské přírodě Orlických hor - více o nich)
  • pivo a pivovarské kvasnice z Pivovaru Kanec v Žamberku
  • neratovská poutní voda

Co u nás seženete z ČR:

  • slunečnicový olej Slunka, lněný olej a dýňový olej z Českého ráje 
  • třezalkový olej z Vlčí hory
  • hroznový, makový, konopný, meruňkový, lískový  a vlašský olej z lisovny olejů v Kraslicích (v současné době uvažujeme o změně dodavatele na zcela lokálního, který se od nás nachází necekých 10 km :-) )
  • žatecký chmel a český slad
  • červené víno z jižní Moravy
  • kvalitní éterické oleje od českých dodavatelů

 

Autor: Eliška