NEJPRODÁVANĚJŠÍ

cena 50 Kč
skladem

...

arr3Manifest otevřeného podníkáníÚvod Otevřené podnikání je návrh nového způsobu organizování práce. Oproti podnikům uplatňujícím...

ANKETA

Líbí se Vám design našeho e-shopu?

Ano, moc. 45% Spíše ano. 23% Moc ne. 17% Vůbec ne. 15%


26. 11. 2018

Fenomén Zero Waste u mýdel - jde to i bez obalů :-)

"Prosím tři kila mouky, dvě a půl kila máku, půl kila kávy a kilo sušených švestek..." Tak nějak takhle to u nás vypadalo kdysi dávno v nejmenovaném hokynářství, kde se ve vzduchu vznášela směsice nejrozmanitějších vůní a pachů a všude okolo byly k vidění skleněné dózy naplněné různým zbožím od mouky až třeba po koření... A dnes? Světe div se, ale dnes to začíná být konečně zase "in"...

 

Idea bezobalového zboží se u nás zabydlela teprve nedávno, kdežto ve světě má své příznivce již nějaký ten pátek. Nakupování bez obalu je nejvíce rozšířené v Americe, Kanadě a západní Evropě. Hodně příznivců má pak zejména ve Francii a v Itálii, kde je lídrem frančízová síť Negozio Leggero, jež vlastní 12 prodejen v Itálii a­ jednu ve Švýcarsku. Také čeští průkopníci bezobalového nakupování, kterými je zejména iniciativa Bezobalu, doufají, že se projekt rozšíří i dál do regionů, což se již de facto děje a bezobalových obchůdků vzniká jako hub po dešti :-)

Důvody, proč nakupovat bezobalové zboží, jsou vcelku prosté: nemusí se platit za obal, který často tvoří 5 až 50 procent výrobku, a především se šetří naše planeta. „U nás je úspora v průměru kolem 15 procent ceny,“ uvádí Jiří Sedlák, který v Bezobalu obhospodařuje ekonomické záležitosti. Ceny však nesrovnává s konvenčními potravinami, ale s kvalitou bio a organic. Konkurencí jsou pak tedy spíše obchody se zdravou výživou.

Co se pak týče odpadu, který se vyprodukuje zbytečným balením zboží po směšných gramážích, tak toho jsme si také stále málo vědomi. Do toho pak ještě stačí připočíst všechny ty pytle, sáčky, krabičky, láhve, kelímky… Když si pak spočítáme, kolik toho za měsíc vyhodíme, je to pěkně hluboká ekologická stopa. Konkrétně 300 kilogramů odpadků na člověka za jeden rok. Průměrná čtyřčlenná rodina tedy vyprodukuje celé 1,2 tuny odpadu ročně! A to patříme k těm šetrnějším Evropanům, třeba každý Dán zvládne ročně vyhodit ještě o 400 kilogramů odpadků více.

Filozofií životního stylu bez obalu, tzv. Zero Waste, je produkovat co nejméně odpadu. Kromě jiného i nákupem bezobalových potravin. Američanka, která vměstná roční odpad čtyřčlenné rodiny do jediné litrové zavařovací sklenice, se nedávno stala ikonou a guru světového hnutí Zero Waste a rovněž se letos objevila na první české konferenci o Zero Waste, kterou pořádala právě pražská iniciativa Bezobalu. U nás v česku tento trend rozšiřuje a podporuje například blog Czech Zero Waste.

 

 

I Mydlárna sv. Kláry se rozhodla tento fenomén podpořit a již nějakou dobu máme ve své nabídce i tzv. bezobalová mýdla (stačí rozkliknout jednotlivá mýdla a zakoupit bezobalovou variantu, která je o 5 Kč levnější). Je to možnost zejména pro ty, kdo naše mýdla nakupují opakovaně nebo pro svou vlastní potřebu...tam je obal opravdu zbytečný :-)

V případě, že mýdlo nakupujete jako dárek, je ideálnější zvolit balenou variantu, kterou balíme do celofánového sáčku a do papírového obalu. Do budoucna (cca v horizontu půl roku) všechna naše mýdla uvidíte již jen bez obalu nebo v papírovém obalu v případě dárkové varianty ;-)