NEJPRODÁVANĚJŠÍ

cena 50 Kč
skladem

ANKETA

Líbí se Vám design našeho e-shopu?

Ano, moc. 46% Spíše ano. 22% Moc ne. 17% Vůbec ne. 15%


05. 01. 2018

Tuhé šampony - a dejte věčný sbohem těm tekutým...

 
Přírodní šampónová mýdla alias přírodní tuhé šampony, se díky svým úžasným vlastnostem začínají pomalu dostávat do povědomí zákazníků... A my víme proč :-) A protože nechceme ze svým "tajemstvím" zůstat sami, rozhodli jsme se, že se za vás budeme ptát a odpovídat, abyste se o těchto malých a šikovných zázracích dozvěděli opravdu vše, co potřebujete...

 
 
Proč začít používat tuhé šampony?
 

Odpověď je naprosto jednoduchá a intuitivní - neobsahují vlasům škodlivé chemické látky jako je například známý SLS (sodium lauryl sulfate) nebo SLES (sodium laureth sulfate). Obě to jsou totiž nejpoužívanější pěnicí a zároveň mycí látky, které spousta konvenčních výrobců do šampónů doslova "strká". Neobsahují dokonce ani o něco šetrnější ammonium lauryl sulfat (ALS).
 
 
Proč jsou tyto látky škodlivé?
 
Je to proto, že pokožka člověka je chráněna hydrolipidovou ochrannou vrstvou, kterou pochopitelně tyto tenzidové přípravky odstraňují stejně spolehlivě jako i nečistoty. Nelze se divit, že takovéto agresivní, nefyziologické čištění pokožky s sebou po čase přináší i důsledky. Jedná se například o problém mastných vlasů, kdy se častným mytím agresivními tenzidy odstraní jak sebum (tj. kožní maz), tak i většina toho, co se předtím na vlasy naneslo. Tvorba kožího mazu v mazových váčcích rychle reaguje na odmaštění (těsně nad výstupem vlasu z váčku) i jistou nadprodukcí, která může "převýšit poptávku" a dokonce se vytvoří i reflex, kdy při častém a opakovaném odmašťování už i krátkodobý kontakt se saponátem vyvolá větší produkci seba a vlasy jsou víc a rychleji mastné. Dále se může jednat o přesušenou pokožku, šupiny nebo svědivost. Tyto problémy se ještě dají označit jako "kosmetické", s postupem času ovšem mohou přicházet i problémy zdravotní. V důsledku používání tenzidových výrobků dochází i k likvidaci symbiotické mikroflóry. Např. plísňová onemocnění pokožky, ekzémy a podobné "maličkosti" již nelze označit jinak než onemocnění vyvolaná nikoli přemírou hygieny, ale jako důsledek hygieny prováděné naprosto nevhodnými, pro pokožku agresivními, prostředky. V honbě za zisky nejrůznější firmy zapomenou dodat, že něco podobného může pocházet sice z přírodních, ale již chemicky pozměněných surovin...
 

Co tedy obsahují přírodní tuhé šampony? 
 

Tento druh šamponů obsahuje pouze jemné a k pokožce těla i vlasů velice šetrné tenzidy, tj. mycí, pěnicí a čisticí látky. Jsou to vlastně soli mastných kyselin, především soli zmýdelněného kokosového oleje (je také naprosto úžasným pěnidlem), které jsou v přírodě navíc velmi rychle odbouratelné. Aneb stručně řečeno a vysvětleno - tuhý šampon vaše vlasy umyje díky šetrným rostlinným tukům, které v sobě obsahuje ve zmýdelněné podobě (tj. jako soli). 
 

O jaké tuky se ještě kromě kokosového jedná? 
 

Tuhé šampony kromě kokosovéhu tuku, bez něhož by nepěnily, obsahují také čisticí a jemný olivový olej. Dále se většinou do těchto šamponů přidává olej ricinový, který je odnepaměti taktéž skvělým pěnidlem a zároveň prostředkem pro posílení, výživu a růst vlasů.  Někdy se můžete setkat i s velmi cenným a drahým jojobovým olejem, což je vlastně tekutý vosk, jenž podporuje pružnost vlasů a navrací jim mimo jiné také tolik žádoucí jemnost a lesk. Tuhé šampony mohou samozřejmě obsahovat i jiné výživné tuky, másla a oleje - například meruňkový, avokádový, olej z pšeničných klíčků a jiné. 
 

Jaké budou mé vlasy po použití tuhého šamponu?
 

Vaše vlasy budou viditelně bohatší, jemnější a především budou lépe držet svůj tvar, takže kolikrát není pak třeba používat ani speciální tužidla a lakyna vlasy. Především nebudou splihlé a zatížené - neobsahují totiž silikony ani jiné "výživné" látky. 
 

Je třeba po umytí vlasů používat kondicionér?
 

To je těžká otázka. Samozřejmě jsou typy vlasů, které se bez kondicioneru (nejlépe nějakého přírodního) neobejdou. Většina vlasů však po umytí tuhým šamponem kondicioner vůbec nepotřebuje. Pro dosažení hladkých vlasů ihned po umytí se doporučuje nechat vlasy "vyhladit" již proudem vody. Postůjte ve sprše tedy o malinko déle a nechte prostor vodě - je to naprosto nezatěžující a přírodní kondicinér. Jestliže však kondicionér používáte pro jeho vyživující vlastnosti (ne kvůli cuchání vlasů), ani tady nemusíte mít obavy - tuhý přírodní šampon onu výživu zvládne za něj, vždyť obsahuje i určité procento nezmýdelněných rostlinnch olejů, které si se suchými vlasy naprosto bezvadně poradí... 
 

Mám vlasy po umytí oplachovat octovou vodou?
 

Záleží na vás a na tvrdosti vaší vody. Pokud je vaše voda měkká či středně tvrdá, obvykle ocet či kyselinu citronovou používat nemusíte. Záleží však také na tom, jak dokonale šampon z vlasů vymyjete - ocet se většinou doporučuje i pro neutralizaci a vyhlazení vlasua vymytí zbytků mýdla.
 
A co kudrnaté a vlnité vlasy? Netrpí?
 

Právě naopak, používáním tuhých šamponů podporujete přirozenou strukturu vlasu - nezatěžujete je, takže vaše vlasy se vám odmění krásnou a bujnou vlnitou či kudrnatou hřívou...

A vlasy barvené?

Ano, tuhý šampon je vhodný také pro ně. Díky tomu, že neobsahuje žádné agresivní mycí látky, vydrží barva na vašich vlasech podstatně déle.
 

Jak se vlastně tuhý šampon používá?
 

Naprosto jednoduše - přejíždíte jím po vlasech tak dlouho, dokud se nevytvoří dostatečná pěna pro jejich umytí. Až se taková pěna vytvoří, šampon odložíte zpět na mýdlenku a pěnu po vlasech rozprostřete masírováním. Poté vlasy opláchnete, jak jste zvyklí. Pokud si stále nejste použitím jistí, tady je návod:

 
 
 


Na jaké vlasy jsou tuhé šampony vhodné?
 

Naprosto na všechny. I tady je třeba pořídit si svou malou tuhou šamponovou kostku podle toho, jaký typ vlasů máte. Pokud to není na šamponu výslovně uvedeno, řiďte se intuicí nebo danými ingredencemi a použitými bylinkami. Na druhou stranu však platí, že pokud máte zcela bezproblémové vlasy, můžete si pořídit jakýkoliv tuhý šampon, který se vám "líbí" - klidně vybírejte i podle obalu nebo sympatií :-) 
 

Jak dlouho tuhý šampon vydrží? 
 

Kostka šamponu vydrží až 30 - 40 použití (tj. klidně měsíc až dva nebo více, podle toho, jak často si myjete vlasy). Avšak pozor, jen za předpokladu, že ji budete skladovat na mýdlence a nenecháte ji ve vodě zbytečně rozmáčet či jí nebudete zbytečně plýtvat - stačí vlasy napěnit opravdu málo.
 
Co je ještě třeba o tuhých šamponech vědět?  
 
 
V případě, že na tuhé šampony teprve přecházíte, je třeba alespoň nějaký ten čas vytrvat, než si vaše vlasy na přírodní změnu zvyknou a nebudou po umytí opět mastné. Je to způsobeno tím, že keratinové vrstvičky (je jich několik na sobě, až pět) se postupně mohou jaksi samy obrušovat a na povrch vlasu se dostanou ty nepoškozené. Pak se - jsou-li vlasy a kořínky zdravé - obnoví optimální fyziologický stav a přilnavost vlasů. V neposlední řadě je to pro vlasy zkrátka "pořádný šok". Dosud byly zvyklé na vysoce čistící, ale také přečišťující vlastnosti chemických tenzidů, a najednou si musí zvyknout na méně agresivní a de facto velmi jemnou čisticí schopnost tuhých vlasových šampónů (je to vlastně jako drogový efekt). Není se však čeho bát, v naprosté většině případů si vlasy postupně navyknou a netrvá to déle než týden ;-) 

A co cestování? Jsou tuhé šampony vhodné i tady?
 

Nic není skladnějšího než tuhý šampon :-) Stačí si pořídit cestovní krabičku, do níž šampon uložíte, a z níž šampon vyjmete kdykoliv si potřebujete umýt nejen vlasy, ale i celé tělo, ruce, nádobí, ponožky a další. Zkrátka a dobře tuhý šampon je malým a šikovným pomocníkem kdekoliv je třeba cokoliv umýt :-) 
 
 
Autor: Eliška
 
 
Máte s tuhými šampony vlastní zkušenost? Máte nějakou oblíbenou značku tuhých šamponů? Pište do diskuze pod tímto článkem :-)